Galeria

dodano: 04-09-17

NARODOWE CZYTANIE 2017

117 lat temu, 20 listopada, dwór Włodzimierza Tetmajera w Bronowicach Małych rozświetlił blask. Odbywało się w nim wesele siostry jego żony – Jadwigi Mikołajczyk z krakowskim poetą Lucjanem Rydlem.

Wśród zaproszonych gości byli: Kazimierz Przerwa-Tetmajer – poeta, Antonina Domańska – ciotka pana młodego i autorka m.in. „Historii żółtej ciżemki” – Radczyni, dziennikarz krakowskiej gazety Czas – Rudolf Starzewski oraz mieszkańcy wsi i karczmarz – Żyd Hersz Singer i jego córka – Rachela, czyli Józefa Pepa Singer.

Wśród zaproszonych gości był również Stanisław Wyspiański – przyjaciel Pana Młodego, który tak zapamiętał to wydarzenie:

„Był widok jedyny w swoim rodzaju i zupełnie niezwykły, kiedy u Tetmajerów siedli przy stole panowie we frakach, a między nimi wiejskie kobiety w naszywanych gorsetach i koralach na szyi, panie w sukniach wizytowych i chłopi w sukmanach. A najmilsze z wszystkiego było to, że całe tak niezwyczajnie dobrane towarzystwo było bardzo swobodne i najwidoczniej wybornie się bawiło.”

Warto nadmienić, że 110 rocznicę śmierci artysty będziemy obchodzić 28 listopada bieżącego roku.

Na spotkanie z bohaterami „Wesela” zaprosiliśmy oborniczan do Biblioteki Publicznej w piątkowe popołudnie. W ramach akcji Narodowe Czytanie, której patronuje prezydent RP, spotkaliśmy się już po raz szósty, ale po raz pierwszy w takiej oprawie i obsadzie.

Zaproszenie do udziału przyjęli od nas: poseł Krzysztof Paszyk, który czytał rolę Czepca, wicestarosta Andrzej Okpisz – Gospodarz, zastępca burmistrza Piotr Woszczyk – Poeta, dyrektor liceum Agnieszka Katarzyna Balcerowiak – Radczyni, Czesław Kiwertz – Dziennikarz oraz Stefania Maria Kiwertz – Rachel. Nie mogło zabraknąć młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego, którzy od początku współtworzą to wydarzenie, a szczególnie w tym roku, kiedy dzieło patrona czytane było w całej Polsce! Zobaczyliśmy więc: Wojciecha Piszczka w roli Pana Młodego i Mariettę Świtałę jako Pannę Młodą oraz Eliasza Szczepskiego – Jaśka i Daniela Dobiegałę –Chochoła.

Wyboru scen dokonała Irena Najdek nauczycielka liceum, która przygotowała wstęp i komentarze. Przedstawienie urozmaiciła muzyka Marka Grechuty i Czesława Niemena.

Szczególne podziękowania należą się dyrektor Biblioteki Publicznej – Krystynie Eichler, Stefanii Kiwertz oraz Ewie Klimasek, bez których pomocy i współudziału nie udałoby się stworzyć tego spektaklu.

Dziękujemy za użyczenie kostiumów i rekwizytów Zespołowi Szkół w Objezierzu, Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu w Rożnowie oraz Kołu Łowieckiemu „Szarak” w Popówku, a także panu Andrzejowi Ilskiemu.

Zapraszamy do udziału w konkursie na temat „Wesela”, który odnajdą państwo na stronie Biblioteki Pedagogicznej w Obornikach. Wystarczy odpowiedzieć na 2 proste pytania i – przy odrobinie szczęścia- stać się właścicielem audiobooka.

W Bibliotece Publicznej w Obornikach znajduje się okolicznościowa pieczęć, która służy do składania wyjątkowego stempla. Zapraszamy z własnymi egzemplarzami Wesela Stanisława
Wyspiańskiego.