dodano: 11-09-14

Elementarze świata w naszej bibliotece

34 lata temu w obornickiej bibliotece po raz pierwszy została zaprezentowana wystawa elementarzy ze zbiorów Zbigniewa i Bogumiły Szatkowskich. W tym roku ich dzieci, Państwo Ewa i Marek Szatkowscy postanowili pokazać elementarze po raz kolejny , a mobilizacją było wydanie nowej, pierwszej czytanki dla pierwszoklasistów. Jaka jest historia zbioru? Inspiracją dla Zbigniewa Szatkowskiego było pytanie ucznia zadane w 1954 roku w parkowskiej szkole: Jaki elementarz mają dzieci w innych krajach? Źródła pozyskiwania elementarzy były różne – ambasady, konsulaty, zagraniczne ośrodki kultury, Zespół Mazowsze, osoby prywatne: Edmund Męclewski – dziennikarz pochodzący z Rogoźna, Włodzimierz Lubański- piłkarz Górnika Zabrze, kapitan Żeglugi Wielkiej Walenty Milenuszkin, poznański lekarz Zbigniew Bartkowiak i wielu innych znajomych oraz członków rodziny. Cały zbiór liczy około 400 sztuk, na wystawie pokazano 154 egzemplarze z 44 krajów. Wśród polskich elementarzy na uwagę zasługuje podręcznik Mariana Falskiego, którego trzy wydania z lat 1957, 1959 i 1971 są na wystawie. Autor, z wykształcenia inżynier technolog, ale wielki humanista, przyjaciel dzieci i późniejszy nauczyciel, napisał elementarz, którego I wydanie było w 1910 roku, a uczyło się z niego wiele pokoleń Polaków. 9 września odbył się wernisaż wystawy. Śpiewano piosenkę „Dostał Jacek elementarz”, prezentowano fragmenty elementarzy w obcych językach : rosyjskim, niemieckim, francuskim, angielskim, hiszpańskim, włoskim, a nawet chińskim. Barbara Zielińska przedstawiła życiorys Ali z elementarza, która jest postacią autentyczną. Za pomoc w przygotowaniu wystawy dziękujemy Firmie Obróbki Blacharskiej Pana Furmana, Zakładowi „Izomet” Krzysztofa Steinke z Ludom. Wystawa będzie czynna do końca września. Wszystkich chętnych zapraszamy do jej obejrzenia.