dodano: 21-04-17

Dzikie oblicza flory

W Bibliotece Publicznej w Obornikach odbędzie się wernisaż kolejnej wystawy. Jej tytuł "Dzikie oblicza flory. Wystawa roślin ze zbiorów Małgorzaty Strzeleckiej" MAŁGORZATA STRZELECKA to rodowita wągrowczanka, żona i matka dwóch dorosłych córek. W Wągrowcu ukończyła szkołę podstawową oraz liceum w klasie o profilu biologiczno - chemicznym. Jest absolwentką Akademii Rolniczej w Poznaniu, Wydziału Ogrodniczego (specjalizacja ochrona roślin) oraz studium pedagogicznego. Jej praca zawodowa tylko częściowo była związana z rolnictwem. Przez wiele lat była za to nauczycielem. Od pewnego czasu nie pracuje już zawodowo, ale wciąż stara się pomagać innym. Od zawsze lubiła przyrodę,  interesowały ją ciekawostki związane z roślinami. Pierwsze niewinne zbieranie roślinek, suszenie ich pomiędzy kartkami zeszytu, sięga czasów szkoły podstawowej. Na studiach były już poważniejsze sprawy – chodzenie po polach, bagnach, nieużytkach, zbieranie roślin, oznaczanie ich (łacińskie nazwy gatunków, rodzin itp.). W ten sposób powstawały piękne zielniki. Zdobyte na studiach wiadomości okazały się bardzo przydatne w pracy w szkole, np. podczas wyposażania pracowni czy przygotowywaniu wystaw. Tworzenie zielnika to czysta przyjemność, najlepsza metoda poznawania flory i forma gromadzenia dokumentacji naukowej. Dziko rosnące rośliny zachwycają nas swoją urodą, mają pozytywny wpływ na zdrowie, służą ozdobie domu. Podczas przygotowywania zielników lubi posłuchać piosenek Turnaua, Grechuty i Osieckiej oraz napić się ziołowej herbaty. Wystawę można oglądać do 26 maja 2017. Zapraszamy.