Galeria

dodano: 10-05-16

Rodzina Kwiatkowskich- trzy pokolenia na motorach

W sobotę, 7 maja 2016 r. odbył się wernisaż wystawy „Rodzina Kwiatkowskich- trzy pokolenia na motorach”. Na uroczystość przybyli starosta Andrzej Okpisz, Grzegorz Mantyk Prezes Zarządu Motoklubu Oborniki, Wiktor Firlik , długoletni prezes poznańskiej Unii, przyjaciele, rodzina. Tadeusz Ratajczak przedstawiając osiągnięcia sportowe Jana Kwiatkowskiego, wspomniał też o ojcu Jana –Stanisławie wielokrotnym zwycięzcy ogólnopolskich rajdów motocyklowych w czasach powojennych, a także o osiągnięciach sportowych synów, czyli Marka i Roberta. Na wystawie można obejrzeć zdjęcia, dyplomy, puchary, odznaczenia, sportowe trofea trzech pokoleń rodziny Kwiatkowskich, a przede wszystkim 2 motocykle, na których jeździł Jan Kwiatkowski i jego syn Robert. Najwięcej miejsca poświęcono Janowi Kwiatkowskiemu, członkowi Motoklubu Unia Poznań w latach 1966-83, który specjalizował się w wyścigach trawiastych. Jak mówił T. Ratajczak- Jego osiągnięcia budziły podziw i przyciągały na zawody ogromne rzesze oborniczan. W 1974 roku wygrał międzynarodowy wyścig I Memoriału im. J. Mielocha, w 1977 r. otrzymał puchar dla najlepszego polskiego zawodnika w międzynarodowym wyścigu o Złoty Kask, dwa razy zwyciężył w renomowanych wyścigach o Puchar Koziołków. W latach 1978 i 1982 odnosił sukcesy na międzynarodowych wyścigach w niemieckim Teterow. Zgromadzone eksponaty budzą szacunek i podziw dla osiągnięć sportowych Pana Jana. Wystawę można oglądać do końca maja.

czytaj więcej

dodano: 07-05-16

Chiny od góry do dołu

W piątkowy wieczór obornicką Bibliotekę Publiczną odwiedził Marek Pindral, autor książki „Chiny od góry do dołu” (2013) i niedawno wydanej „W cieniu minaretów. Oman”. Spotkanie poświęcone było Chinom, w których autor spędził dwa lata jako wykładowca języka angielskiego. To pozwoliło mu poznać ten kraj od podszewki, dzięki czemu uczestnicy tego wyjątkowego , prawie dwugodzinnego wykładu obejrzeli zdjęcia nie tylko zachwycającej przyrody czy zabytków, ale dowiedzieli się też, dlaczego autor został tam wzięty za szpiega, dlaczego tylu Chińczyków śpi w płaszczach, a po ulicach chodzi w piżamach. Odwiedzili wioskową szamankę, domy biedne i bogate. Posłuchali o chrzcie kurzą krwią i o tym, czy rzeczywiście można jeść wszystko, co ma nogi, za wyjątkiem stołu oraz kto nosi na głowie włosy zmarłych przodków, nadal czci drzewa i dlaczego ciągle pali się tam pieniądze. A także z jakiego powodu astrolog kazał po roku odkopać ciało pana G.. Po spotkaniu autor podpisywał egzemplarze swojej książki.

czytaj więcej

dodano: 28-04-16

Finisaż wystawy

26 kwietnia odbył się w naszej bibliotece finisaż wystawy Bernadety Bubacz. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Odwiedzającym szczególnie spodobały się pejzaże malowane przez artystkę, a także portrety i akty.

czytaj więcej

dodano: 27-04-16

Poeci w Szpitalu Rehabilitacyjno-Kardiologicznym w Kowanówku

Wczoraj odbył się wyjątkowy wieczór poetycko-muzyczny. Specjalnie dla pacjentów szpitala w Kowanówku wystąpili członkowie Towarzystwa Literackiego Poetycki Wędrowiec Barbara Zielińska i Henryk Wojtysiak. O oprawę muzyczną spotkania zadbał Tomasz Misterski.Poeci odwiedzili szpital na zaproszenie pani Anety Schieller.

czytaj więcej

dodano: 13-04-16

Spotkanie autorskie

Dzisiaj odbyło się w naszej bibliotece spotkanie autorskie z pisarzem Łukaszem Wierzbickim. Autor znany jest naszym czytelnikom z książek pt. Afryka Kazika, czy Dziadek i niedźwiadek. Tym razem Łukasz Wierzbicki przedstawił uczniom swoją najnowszą książkę pt. Drzewo mity słowiańskie i inne opowieści. W spotkaniu wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 i nr 3 w Obornikach.

czytaj więcej

dodano: 13-04-16

Niemcy moja mała ojczyzna- drugi żywioł

Wczoraj w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z Romanem Pankiewiczem. Tym razem tematem spotkania były Niemcy. Spotkanie stało się okazja do świętowania. Autor obchodził urodziny, a dodatkowo spotkanie w naszej bibliotece okazało się pięćsetnym spotkaniem autorskim Romana Pankiewicza. Zgromadzeni goście po prelekcji złożyli życzenia autorowi i spróbowali pysznego tortu.

czytaj więcej

dodano: 11-04-16

Chludowska Mazelonka

W ostatni piątek w naszej bibliotece odbył się koncert zespołu \"Chludowska Mazelonka\" pod kierownictwem muzycznym Aliny Forysiak. Dynamiczna choreografia i komunikatywność wciągała w zabawę zgromadzoną publiczność. Goście z Chludowa dali 45 minutowy wspaniały pokaz kultywowania lokalnej tradycji folklorystycznej.

czytaj więcej

dodano: 06-04-16

Wystawa prac malarskich Bernadety Bubacz

W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki można oglądać wystawę malarstwa Bernadety Bubacz. Bernadeta Bubacz urodziła się na Kujawach , tam spędziła dzieciństwo i wczesną młodość. Obecnie mieszka w Świerkówkach. Malarstwem zajmuje się amatorsko od około 15 lat. Odkryła, że stało się ono jej życiową pasją i sposobem na wyrażanie emocji, a także odskocznią od codzienności. Inspirację dla obrazów B. Bubacz stanowi przyroda i ludzie. Najczęściej maluje portrety, akty i pejzaże, ale próbuje także malować abstrakcje. Ostatnio zainteresowała ją tematyka sakralna. Techniki, jakimi się posługuje to olej i sucha pastel. W 2008 r. wystawiła swoje prace w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki, a w 2015 r. w Bibliotece w Ryczywole.

czytaj więcej

dodano: 02-04-16

Dziękuję, Ci Boże, za piękny świat

1 kwietnia odbył się w naszej bibliotece wieczór poetycko-muzyczny promujący kolejny tomik poezji Barbary Zielińskiej. W wieczorze wystąpili członkowie Towarzystwa Literackiego Poetycki Wędrowiec: Jolanta Staniszewska,Alicja Jastrząbek, Agnieszka Pawlak, Oliwia Kąkol, Henryk Wojtysiak. O oprawę muzyczną zadbali członkowie chóru Cantilena Tomasz Misterski z Marzeną Stroińską i Alicją Jastrząbek.

czytaj więcej

dodano: 25-03-16

Pisanki wędrują...

Wielkie pisanki malowane przez uczniów SP 2 i SP 3 rozpoczęły wędrówkę po Obornikach. Można je znaleźć w kilku punktach naszego miasta.

czytaj więcej