Galeria

dodano: 06-11-19

Spotkanie z Agnieszką Tyszką

9 października 2019 r. gościliśmy w bibliotece pisarkę Agnieszkę Tyszkę. Pani Agnieszka jest autorką licznych powieści, bajek, opowiadań, słuchowisk radiowych i scenariuszy teatralnych. W 2005 roku otrzymała Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego za książkę "Róże w garażu". W spotkaniu uczestniczyli uczniowie SP nr 4 im. UNICEF w Obornikach. Wydarzenie było elementem projektu "Fantastyczna biblioteka". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

czytaj więcej

dodano: 06-11-19

Sobota z Komiksem - relacja

Za nami druga edycja Tygodnia z Komiksem w Bibliotece Publicznej w Obornikach. Głównym celem wydarzenia była promocja historii obrazkowych, które mogą poszczycić się długą i bogatą tradycją zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Na tych, którzy zawitali 5 października do biblioteki czekało mnóstwo atrakcji związanych z komiksami. Już od progu gości witały postaci Tytusa i Spidermana, a na holu czekał Batman, Superman, Asterix z Obelixem, oraz nasi rodzimi bohaterowie, czyli Kajko i Kokosz w towarzystwie Jagi i Łamignata.

czytaj więcej

dodano: 06-11-19

Warsztaty komiksowe z Agatą Matraś

W ramach Tygodnia z Komiksem gościliśmy dziś w bibliotece ilustratorkę i rysowniczkę Agatę Matraś, która przeprowadziła warsztaty dla uczniów z John Dewey School w Obornikach. Podczas zajęć uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat sztuki komiksu, ale przede wszystkim – spróbować swoich sił w tworzeniu własnych historii obrazkowych. Efektem ponad 2-godzinnych warsztatów są prace, których tłem jest, uwaga, biblioteka! Będzie je można podziwiać już w najbliższą sobotę, czyli Sobotę z Komiksem. Zapraszamy serdecznie całe rodziny. Warsztaty były elementem projektu "Łączy nas komiks". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

czytaj więcej

dodano: 30-09-19

A nam jest szkoda lata...

W piątkowy wieczór w Domu Kultury w Objezierzu Towarzystwo Literackie Poetycki Wędrowiec zabrało nas w barwną podróż z piosenką i poezją.

czytaj więcej

dodano: 26-09-19

Włóczęga po Indochinach

Jak smakują czerwone mrówki? Dlaczego w Tajlandii nie wypada siedzieć z nogą założoną na nogę? Czym zajmują się niektórzy buddyjscy mnisi i dlaczego nie zawsze jest to modlitwa? Wietnam. Laos. Kambodża. Birma. Podróżnik Piotr Wnuk spędził w tych krajach kilka miesięcy. Nie podążał komercyjnymi szlakami – chciał poznać kulturę odwiedzanego kraju oraz ludzi i ich prawdziwe życie, na co dzień. Dziś o swoich przeżyciach opowiedział uczniom z Liceum Ogólnokształcącego w Obornikach.

czytaj więcej

dodano: 16-09-19

Podróże do granic, czyli rowerami przez Austarlię

W czwartek, 12 września, o podróżowaniu, Australii oraz zmaganiu się z własnymi słabościami w naszej bibliotece opowiadał podróżnik Robert Czerniak.

czytaj więcej

dodano: 07-09-19

Narodowe Czytanie 2019

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia (…).” W taki sposób Prezydent RP uzasadnił wybór 8 nowel, które stały się lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania. W Obornikach akcja odbyła się tradycyjnie dzień wcześniej, czyli 6 września.

czytaj więcej

dodano: 04-09-19

Paryskie piosenki

Czego słucha się, jedząc francuską bagietkę? Jakie dźwięki słychać na wieży Eiffla? Jaka muzyka rozbrzmiewa pod niebem Paryża? Dzięki artystom z Art Bonsai przenieśliśmy się dziś do stolicy Francji. Podczas wspaniałego koncertu, dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Maniewie, dowiedziały się, m.in. do czego tańczą panowie i panie na moście w Awignon, poznały ciekawy instrument - akordeon, a także wysłuchały ponadczasowych piosenek muzyki francuskiej.

czytaj więcej

dodano: 02-09-19

Fantastyczny balik - relacja

Fantastyczny balik za nami! 30 sierpnia w bibliotece zaroiło się od księżniczek, wróżek, batmanów, pszczółek i mnóstwa innych bajkowych postaci. Dzieci bawiły się do muzyki na żywo, uczestniczyły w konkursach z nagrodami i zabawach. Każdy uczestnik baliku otrzymał drobny upominek, a w przerwach między tańcami można było poczęstować się łakociami. O małych czytelnikach nie zapomniała też maskotka Julka, która chętnie pozowała do wspólnych zdjęć. Balik był elementem projektu „Fantastyczna biblioteka”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

czytaj więcej

dodano: 29-08-19

Tadeusz Ratajczak – wyjątkowa osobowość ziemi obornickiej

W historii naszego miasta niewielu jest ludzi, o których można powiedzieć, że są niezastąpieni. Taką postacią był niewątpliwie Tadeusz Ratajczak. Rok, który upłynął bez jego obecności, utwierdził nas tylko w tym przekonaniu. 28 sierpnia, w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach, odbył się wernisaż wystawy „Tadeusz Ratajczak. Wyjątkowa osobowość ziemi obornickiej”.

czytaj więcej