Galeria

dodano: 21-11-18

Byk jak byk

W środę, 21 listopada, w bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek - językoznawcą specjalizującym się w dziedzinie leksykologii i leksykografii, adiunktem w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pani Agnieszka w Obornikach pojawiła się jednak przede wszystkim jako autorka poczytnych książek dla dzieci.

czytaj więcej

dodano: 20-11-18

A u nas powstanie!

19 listopada br. w naszej bibliotece uczniowie klas IV i V szkół podstawowych mieli okazję wysłuchać wykładu Magdaleny Podbylskiej autorki książki „A u nas powstanie!”. Podczas spotkania pani Magdalena przybliżyła historyczne fakty związane z wybuchem Powstania Wielkopolskiego. Zachęcała też dzieci do kultywowania gwary wielkopolskiej i zapoznawania się nie tylko z dziejami naszego kraju, ale przede wszystkim do zgłębiania historii własnych rodzin, które często są równie ciekawe, jak te opisane w jej książce. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

czytaj więcej

dodano: 19-11-18

Niepodległej w 100-lecie wolności

19 listopada 2018 r. harcerze z zapalonymi pochodniami witali oborniczan zmierzających do biblioteki publicznej na wieczór poetycko-muzyczny przygotowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wieczór przygotowało Towarzystwo Literackie „Poetycki Wędrowiec”.

czytaj więcej

dodano: 16-11-18

Spotkanie z dr Markiem Rezlerem

W miniony wtorek, na specjalnej konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu, zaprezentowano pierwsze egzemplarze „Encyklopedii Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”. Zaledwie dwa dni po tym wydarzeniu, 15 listopada br., Biblioteka Publiczna w Obornikach gościła jednego z autorów opracowania, dr Marka Rezlera. Historyk, który od ponad 40 lat zajmuje się tematem Powstania Wielkopolskiego, obszernie opowiadał o bohaterskim zrywie przytaczając zarówno fakty powszechnie znane, jak i liczne ciekawostki. Pisarz chętnie odpowiadał na pytania publiczności oraz podpisywał swoje książki. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

czytaj więcej

dodano: 14-11-18

Niebieskie nuty

Od czasów bajki "Księżniczka i Żaba" wiadomo, że najlepiej na jazzie znają się krokodyle! Potwierdził to dzisiejszy koncert edukacyjny, podczas którego artyści z Agencji Artystycznej Art Bonsai wprowadzili dzieci w świat muzycznych improwizacji i niebieskich nut. Przedszkolaki miały też okazję bliżej przyjrzeć się takim instrumentom jak saksofon i pianino cyfrowe. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

czytaj więcej

dodano: 16-11-18

Mamy i bobasy jesiennie

We wtorek, 13 listopada, tematem przewodnim "Warsztatów dla mamy i bobasa" były jesienne liście. Dziękujemy za wspólne twórcze działania.

czytaj więcej

dodano: 09-11-18

Otwarcie wystawy „Oborniczanie w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919”

Rok 2018 dla mieszkańców Wielkopolski jest podwójnie ważny. Nie sposób bowiem oddzielić 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości od wydarzeń, które rozpoczęły się na naszych ziemiach 27 grudnia 1918 r. Wystawa „Oborniczanie w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919”, której uroczyste otwarcie nastąpiło 8 listopada br. w Bibliotece Publicznej w Obornikach, znakomicie wpisuje się w obchody roku jubileuszowego.

czytaj więcej

dodano: 08-11-18

Nastrojowy koncert w bibliotece

Jesienna aura sprzyja nastrojowej muzyce. Wczoraj z krótkim recitalem wystąpił u nas Bruno Stieler - altowiolista, student V roku Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Repertuar, na który złożyły się utwory z rożnych epok, pokazał całą paletę możliwości altówki. Publiczności szczególnie spodobał się motyw z musicalu Skrzypek na dachu brawurowo zagrany przez młodego muzyka.

czytaj więcej

dodano: 06-11-18

Przedszkolaki uczciły 100. rocznicę odzyskania niepodległości

Mazurek Dąbrowskiego, który wybrzmiał z kilkunastu małych gardeł rozpoczął uroczysty apel z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości. Dzieci z Zespołu Przedszkoli w Obornikach przygotowały wspaniały program składający się z wierszy i piosenek patriotycznych, a następnie przedstawiły go rodzicom, nauczycielom oraz zaproszonym gościom.

czytaj więcej

dodano: 05-11-18

Żyjesz w naszej pamięci...

Przez ponad 12 lat swojej działalności Towarzystwo Literackie „Poetycki Wędrowiec” przygotowało kilkadziesiąt wieczorów poetycko-muzycznych. Ten, który artyści zaprezentowali w Dzień Zaduszny, był jednym, którego woleliby nigdy nie wykonać. Piątkowy koncert był hołdem. Był podziękowaniem. Był wspomnieniem. Był żalem. Był wzruszeniem. Był śmiechem przez łzy. Udowodnił też jak wielką, wyzwalającą moc mają poezja i muzyka.

czytaj więcej