Aktualności

dodano: 17-05-17

Po drodze Afryka. Jak mały fiat podbił Afrykę.

16 maja naszą bibliotekę odwiedził Arkady Paweł Fiedler, wnuk polskiego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera, który zabrał nas podróż po Afryce. Była to jednak podróż wyjątkowa ponieważ Arkady Paweł Fiedler przejechał kontynent fiatem 126 p. Jego podróż rozpoczęła się w Egipcie, a zakończyła w Republice Południowej Afryki. Podróżnik podkreślał, że:„Projekt PoDrodze zrodził się w mojej głowie w 2008 roku, powstał z pasji podróży samochodowych, sentymentu do Małego Fiata i potrzeby spełnienia osobistych bardzo subiektywnych pragnień poznawania świata.” Dzięki temu uczestnicy spotkania mogli posłuchać o barwnych przygodach „małego fiata” i jego właściciela na afrykańskich drogach i bezdrożach. Dodatkowym atutem opowieści były piękne zdjęcia i krótkie filmiki, dzięki którym można było choć w małym stopniu przenieść się na chwilę na afrykański kontynent. W spotkaniu wzięła udział młodzież z Gimnazjum nr 1 i 3 w Obornikach, Szkoły Podstawowej nr 2 i 3 w Obornikach, Gimnazjum w Rożnowie, a także dorośli czytelnicy i mieszkańcy Obornik. Spotkanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Przystanek Biblioteka Publiczna w Obornikach.

czytaj więcej

dodano: 11-05-17

Popołudnie w bibliotece- lapbook

10 maja odbyły się kolejne warsztaty w ramach Popołudnia w bibliotece. Tym razem wspólnie z czytelnikami tworzyliśmy lapbook- "książkę na kolanach". Lapbook to rodzaj tematycznej teczki, w której możemy umieścić informacje na wybrany temat.Teczka ta pełni funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, wykresy, słówka, wycinanki. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach. Lapbook może być przydatny do zbierania informacji i wiedzy na różne tematy. Uczestnicy zajęć najpierw wyszukiwali w zbiorach biblioteki książki o zagadnieniach, które ich interesował. Następnie przyszedł czas na wytężoną prace, której efektem są piękne teczki min. o lesie, koniach, delfinach, sowach, zwierzętach, piłkarzach czy bibliotece. W zajęciach wzięły też udział nauczycielki z przedszkola Kolorowe Nutki Anna Jagoda i Sara Szklarska. Dziękujemy za pomoc. Natomiast dzieciom i rodzicom dziękujemy za udział w zajęciach i mamy nadzieję, że informacji w teczkach będzie przybywać.

czytaj więcej

dodano: 11-05-17

Maluch w świecie książki

Dzisiaj zakończyliśmy kolejny Program Czytelniczy. Tym razem przyszedł czas pożegnać dzieci ze Żłobka Miejskiego w Obornikach. Dziękujemy za całoroczną współpracę Dyrekcji i Paniom Wychowawczyniom. W prezencie każdy maluszek otrzymał pamiątkowy dyplom i książeczkę.

czytaj więcej

dodano: 11-05-17

Między książką, a teatrem

8 i 9 maja w naszej bibliotece ponownie odbyły się warsztaty Między książką, a teatrem. Tym razem odwiedzili nas uczniowie klas II ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach, z wychowawczyniami Agnieszką Stroińską i Magdaleną Henschel. Dziękujemy za udział w zajęciach. Spotkanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

czytaj więcej

dodano: 11-05-17

Spotkanie autorskie z Markiem Pindralem

19 maja o godz. 18.00 naszą bibliotekę ponownie odwiedzi Marek Pindral. Tym razem zabierze nas w podróż do Omanu. Autor spędził w Omanie ponad 1001 dni i nocy, dlatego jak w baśniach Szeherezady, posłuchamy barwnej opowieści, splecionej z wielu wątków: O flakonie perfum, które kosztują więcej, niż samochód i wielbłądach, droższych od żon.

czytaj więcej

dodano: 28-04-17

INFORMACJA

2 maja (wtorek) biblioteka będzie czynna do godziny 15.00. Za utrudnienia przepraszamy.

czytaj więcej

dodano: 28-04-17

Podróże z biblioteką- Rumunia

26 kwietnia odwiedził naszą bibliotekę Michał Kruszona historyk, pisarz,podróżnik, dyrektor Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, który zabrał nas w ekscytującą podróż do Rumunii. Wykład ilustrowany zdjęciami z wyprawy zrobił wrażenie na słuchaczach. Obecni w bibliotece goście mogli dowiedzieć się jakie narody zamieszkują na terenie Rumunii, jak wygląda życie codzienne Rumunów,a nawet czym jest \"wesoły cmentarz\". Szczególne zainteresowanie wśród młodzieży budziła postać księcia Vlada Palovnika-Draculi. Spotkanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Przystanek- Biblioteka Publiczna w Obornikach.

czytaj więcej

dodano: 28-04-17

Marzenia młodzieży o Wielkopolsce 2020+

Pod kierownictwem Przewodniczącej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego – pani Zofii Szalczyk, na terenie województwa wielkopolskiego realizowany jest program edukacyjny i obywatelski pn. Sejmik Młodzieży Województwa Wielkopolskiego z tematem wiodącym: „Marzenia młodzieży o Wielkopolsce 2020+”. Głównym celem tego programu, adresowanego do uczniów I i II klasy liceum oraz klas I – III technikum, jest popularyzacja wiedzy o organizacji samorządu terytorialnego, rozwijanie postaw obywatelskich młodzieży szkolnej, zapoznanie jej z zakresem działania, organizacją i zasadami funkcjonowania Samorządu Województwa Wielkopolskiego

czytaj więcej

dodano: 21-04-17

Dzikie oblicza flory

W Bibliotece Publicznej w Obornikach odbędzie się dzisiaj wernisaż kolejnej wystawy. Jej tytuł \"Dzikie oblicza flory. Wystawa roślin ze zbiorów Małgorzaty Strzeleckiej\" MAŁGORZATA STRZELECKA to rodowita wągrowczanka, żona i matka dwóch dorosłych córek. W Wągrowcu ukończyła szkołę podstawową oraz liceum w klasie o profilu biologiczno - chemicznym. Jest absolwentką Akademii Rolniczej w Poznaniu, Wydziału Ogrodniczego (specjalizacja ochrona roślin) oraz studium pedagogicznego. Jej praca zawodowa tylko częściowo była związana z rolnictwem. Przez wiele lat była za to nauczycielem. Od pewnego czasu nie pracuje już zawodowo, ale wciąż stara się pomagać innym. Od zawsze lubiła przyrodę,  interesowały ją ciekawostki związane z roślinami. Pierwsze niewinne zbieranie roślinek, suszenie ich pomiędzy kartkami zeszytu, sięga czasów szkoły podstawowej. Na studiach były już poważniejsze sprawy – chodzenie po polach, bagnach, nieużytkach, zbieranie roślin, oznaczanie ich (łacińskie nazwy gatunków, rodzin itp.). W ten sposób powstawały piękne zielniki. Zdobyte na studiach wiadomości okazały się bardzo przydatne w pracy w szkole, np. podczas wyposażania pracowni czy przygotowywaniu wystaw. Tworzenie zielnika to czysta przyjemność, najlepsza metoda poznawania flory i forma gromadzenia dokumentacji naukowej. Dziko rosnące rośliny zachwycają nas swoją urodą, mają pozytywny wpływ na zdrowie, służą ozdobie domu. Podczas przygotowywania zielników lubi posłuchać piosenek Turnaua, Grechuty i Osieckiej oraz napić się ziołowej herbaty. Wystawę można oglądać do 26 maja 2017. Zapraszamy.

czytaj więcej

dodano: 20-04-17

Między książką, a teatrem

Dzisiaj odbyły się kolejne zajęcia w ramach warsztatów Między książką, a teatrem. Tym razem odwiedziła nas klasa 3 e z wychowawczynią Ewą Zając. Dziękujemy za udział w zajęciach. Spotkanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Przystanek Biblioteka Publiczna w Obornikach.

czytaj więcej